Kancelářské židle a křesla

Jste zrovna v práci a už nevíte, jak si poposednout, aby Vás nebolela záda a aby se Vám sedělo alespoň na chvilku trošku líp? I doma byste ocenili pohodlnější sezení, i když to není na celý den? Pokud se Vám nesedí dobře, určitě bude nutné zvážit nákup nové kancelářské židle.

 

Jedním z prvních kritérií při výběru nové židle je to, kolik času na ní budete trávit. Když se jedná o občasné sezení doma u PC, jistě bude stačit nějaký ze základnějších modelů. Pokud ale na židli trávíte Váš veškerý pracovní čas, je nutné, abyste v zájmu Vašeho zdraví seděli na co nejpohodlnější židli. Hned na začátku je však třeba říci, že něco, jako je „zdravé sezení“ neexistuje. Sezení  pro nás rozhodně není přirozená poloha a v jeho průběhu jsou meziobratlové ploténky stlačovány až o 50% více než při stání. V podstatě tak jde o to, abyste vybrali kancelářskou židli, která bude co nejvíce zmírňovat následky sezení – nebude způsobovat rychlou únavu, bude šetřit meziobratlové ploténky a bude tak příznivěji působit na páteř.

 

Základním pravidlem při výběru židle by měla být její co největší nastavitelnost. Ideální je, pokud vyberete židli se synchronní mechanikou – pokud upravíme opěrák, automaticky (synchronizovaně) se upraví i náklon sedáku. Ve všech pracovních polohách tím dosáhneme přirozené opory zad. V podstatě se tak jedná o dynamické sezení – mechanika židle je odblokovaná a přizpůsobuje se Vám. Nicméně setkáte se s různými typy mechaniky, např. houpací (úhel opěráku a sedáku se nemění, výška se nastavuje pomocí plynového pístu a komfort zaručuje bod otáčení a lze nastavit náklon křesla v několika pozicích), asynchronní (opěrák a sedák lze nastavit nezávisle na sobě ve všech pozicích) nebo permanentní kontakt (opěrák je v neustálém kontaktu s Vašimi zády, ovlivňujete pouze náklon opěráku oproti sedáku, výhodou je nízká pořizovací cena).

Z logiky věci je jasné, že u tohoto typu sortimentu je velice důležité, aby odpovídal výšce Vaší postavy, konkrétně i pak délce trupu a nohou. I když můžete být s Vaším kolegou stejně vysocí, bude Vám vyhovovat jiný typ židle.

 

  • Bederní opěrka: opěrák zad může být pevný nebo výškově nastavitelný. Při výšce postavy nad 175cm je nezbytné, aby opěrák byl výškově nastavitelný. U takovéto výšky už by Vám opěrka s největší pravděpodobností nevyhovovala. Kvalitní kancelářská židle by měla mít nejen výškově nastavitelnou opěrku zad, ale i samostatně nastavitelnou bederní opěrku.


  • Důležitou roli hraje i samotná délka nohou. Pokud máte delší nohy, je nutné zvážit židli, u které lze posunovat sedák. Zkuste se vyvarovat zlozvyku, který má většina z nás – snažíme se mít podepřená stehna v celé délce. Přitom by mezi hranou (koncem) sedáku a podkolenní jamkou mělo vždy zůstávat cca 5-10cm. Pokud tedy budete zkoušet židli, usaďte se co nejvíce dozadu a vybírejte židli s odpovídající mezerou. Zabráníte tím přiškrcování stehenních tepen a přetěžování páteře.

 

Je jasné, že důležitou roli při výběru budou hrát i finance. Nejen v této oblasti pak platí, že vysoká cena není zárukou kvality. Samozřejmě nekoupíme perfektní ergonomickou židli za 5 000,- Kč. Nicméně mnoho doplňků, které zlepšují ergonomické vlastnosti židle (opěrka hlavy, bederní opěrka, područky apod.), se dají přikoupit.

 

Širokou nabídku kancelářských židlí najdete např. na stránkách www.dekorhome.cz. Vybrat si můžete typ mechanismu, který Vám bude vyhovovat – např. synchronní mechanismus u kancelářské židle KA-E240 B Grey Autronic, nebo jednodušší houpací mechanismus u židle KA-F05 Grey Autronic. V nabídce je více typů nebo barevného provedení. Samozřejmostí jsou pak detailně uvedené rozměry, které Vám napoví, zda se jedná o vhodnou židli právě pro Vás.

 

DekorHome Vás jistě potěší nepřeberným množstvím slev a akcí, díky kterým jsou jejich produkty mnohem dostupnější. Kancelářské žídle a křesla na DEKORHOME.

 

Nabídka DEKORHOME