Hračky pro děti

S blížícími se (nejen) vánocemi si jistě každý rodič nebo příbuzný začíná lámat hlavu, čím své děti nebo blízké obdarovat. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství hraček, což nám může výběr paradoxně ještě více zkomplikovat, protože se v něm můžeme velice rychle ztratit.

Naštěstí můžeme využít velice široké nabídky nejrůznějších eshopů a vybírat z pohodlí domova. Ušetří nám čas a v chladném nepříjemném počasí nemusíme obíhat kamenná hračkářství.

Na trhu existuje spousta typů hraček – plyšové, elektronické, dřevěné, naučné. Doporučujeme se však řídit zejména věkem dítěte, protože v odpovídající kategorii najdeme hračky úměrné dětským dovednostem.

Pro zjednodušení hledání té pravé hračky můžeme využít následující přehled.

 

Novorozenci a batolata 0+

Po příchodu miminka do našeho domova si velice brzy začneme pokládat otázku, jaké všemožné hračky miminku koupit, abychom podpořili jeho vývoj a poznávání světa. Pravdou však je, že si novorozenci vystačí opravdu s málem. Až od druhé poloviny druhého měsíce začíná miminko více vnímat okolní svět. Začíná pozorovat věci blízko kolem sebe, takže začínají mít význam první hračky. Zpravidla se jedná o látkové, plyšové nebo podobné typy hraček, které dítě dokáže dobře rozpoznat a pomalu zkoumat. Je dobré vybírat pestře zbarvené, měkké hračky. Mohou vydávat i různé zvuky, které by však měly být jemné a miminku příjemné. Častou součástí tohoto typu hraček bývají šustivé nebo chrastící části, zatavené pohybující se barevné součástky, nebo třeba i malé kousátko. Najdete tak spoustu závěsných hraček na postýlku, kočárek nebo jen do ruky. Spolu s tím objevíte i řadu chrastítek, které jsou malé a lehké, takže je miminko zvládne v ručičce sevřít. Samozřejmostí jsou pak nejrůznější barvy a tvary, které přitahují jeho pozornost. Jakmile miminko povyroste a začíná se více pohybovat, jistě oceníte nejrůznější hrací deky vybavené měkkou podložkou, zpravidla s krásnými potisky, doplněnou o nejrůznější látkové výstupky a šustící části. Jejich součástí je pak i hrazdička, na které jsou zavěšeny nejrůznější postavičky.

Do dvou let věku dítěte pak neváhejte vybírat z široké nabídky nejen textilních, ale i dřevěných hraček, které rozvíjí jemnou motoriku. Může jít nejen o kostky (dřevěné nebo gumové), které se učí skládat na sebe, ale i o nejrůznější vkládačky, komíny, vláčky, nebo tahací zvířátka. I v tomto věku se již dítěti zavděčíte jednoduchým leporelem nebo obrázkovou knížkou.

Obrovský výběr krásných hraček pro malé děti a batolata nabízí např. eshop Feedo.

Děti 2+

Od dvou let začínají děti zkoumat okolní svět ještě rychleji a chtějí také více tvořit. Proto se snažíme rozvíjet zejména jemnou a hrubou motoriku, ale zároveň i dovednosti v oblasti slovní zásoby a komunikace. Děti se poměrně rychle učí nová slova. V tomto věku je dobré dbát na to, aby byly hry krátké s jednoduchými pravidly. Trénují tak pozornost, soustředění a vnímají detaily.  Pro trénink jemné motoriky můžeme zvolit například jednoduché puzzle, stavebnice nebo hračky využívající přiřazování tvarů nebo barev. Komunikaci, slovní zásobu, ale i první seznamování se s pravidly dobře rozvinou didaktické hračky pro nejmenší. Děti už baví i jednoduché hudební nástroje. Pokud se s dítětem chcete pustit do něčeho nového, už můžete sáhnout například po pěkně tvarovaných razítkách, omalovánkách, modelovacích hmotách nebo tvořivých sadách. Společně strávený čas při tvoření jistě oceníte a určitě si ho užijete. I čtení se pro dítě v tomto období stává velice důležitým, takže jistě neuděláte chybu, když pořídíte malou knihovničku.

Po třetím roce života jsou děti již v hodně věcech samostatné. Chlapečci už rádi montují, šroubují nebo staví. Skvělým dárkem tak mohou být dřevěné montážní sady, kuličkové dráhy, vláčkodráhy nebo magnetické stavebnice. Holčičkám se zavděčíte domečkem pro panenky, zažehlovacími korálky, tvořivými sadami, maňásky nebo věcmi z všedního světa (kuchyňka, nádobíčko,..).

 

Děti 4+

Děti od čtyř let poznávají zejména okolí a snaží se napodobovat svět dospělých. Proto je dobré zaměřit se hlavně na sociální dovednosti a rozvíjet emoční inteligenci. Takto malé děti budou rádi napodobovat maminky, hasiče nebo doktory. Jsou také hodně kreativní. Poměrně dobře rozeznají barvy a základní tvary a zlepšují se také v malování. Dobře se rozvíjí také poznávací procesy – vnímání, představivost, obrazotvornost, myšlení a paměť. Pěkně chápou i vztahy mezi předměty. Pětileté dítě už snadno popíše obrázek nebo podle něho dovypráví krátký příběh.

Proto je vhodné vybírat složitější mozaiky, skládačky, výtvarné sady, stavebnice, pomalu je vhodné začít s deskovými nebo karetními hrami.

 

Děti 6+

Pro vaše čerstvé školáčky se otevírá nový svět rozvíjející školní dovednosti, logiku, soustředění nebo tvořivost. Slovní zásobu můžou rozvíjet přes nejrůznější pexesa nebo loutkové divadlo. Stále uděláte radost tvořivými sadami, logickými hrami nebo deskovými a karetními hrami. V nabídce jsou pak i hry kombinující procvičování školních prvků (např. matematiky) s dětskou zábavou. Stačí tedy dobře vnímat vašeho školáka a zaměřit se na to, co ho baví, nebo naopak nenásilnou formou procvičit oblast, ve které je méně zdatný.

 

Děti 10+

Od 10 let jsou již děti opravdu samostatné a zpravidla i pomoc nás, dospělých, odmítají. V tomto věku jistě narážíte na těžkosti, které s sebou přináší svět informačních technologií a všemožně se snažíte vaši ratolest vylákat od počítače a online her. Zkuste zapojit společenské hry, které probudí jejich fantazii, nebo nejrůznější experimentální hry, které je zaujmou – tady se jedná zpravidla o hry, které z vašich dětí udělají malé chemiky, detektivy, badatele nebo astrology. Děti tak můžou sestavovat vlastního robota, modelařit nebo si hrát se sádrou.

Dále si všímejte, co vaše dítě baví a v čem vyniká. Podle toho pak volte např. vyšívání, korálky, malování, modelování nebo naopak novou knihu.

 

Děti 15+

S postupujícím věkem už rozlišujeme hry především podle individuálních zájmů. Děti jsou samostatné a záleží čistě na nich, čemu se chtějí a budou věnovat. Nyní už volte zábavu po domluvě s nimi nebo opravdu podle jejich nadání a zájmů (puzzle, vědomostní hry, malování, čtení, psaní,…). 

 

Katka, říjen 2017